Czym jest i gdzie sprawdzi się gont bitumiczny
Dach to bardzo ważny element zwieńczający każdy budynek. Odpowiednio wykonany i zabezpieczony pokryciem dachowym uniemożliwia przenikanie ciepła z wnętrza budynku oraz chroni przed przenikaniem wilgoci, oraz chłodu z zewnątrz. Wybierając dach, warto zwrócić nie tylko uwagę na walory techniczne, ale też estetyczny wygląd. Taki daje między innymi gont bitumiczny.
Czym jest gont bitumiczny?
Gont dachowy to pokrycie składające się z kilku warstw małych płytek z dodatkiem impregnatów przeciwgrzybiczych i żywic syntetycznych. Nadają one powłoce trwałość i odporność na działanie promieniowania UV. Podobnie jak papa dachowa zbudowany jest z kilku warstw w kształcie trójkąta, trapezu lub prostokąta. Nośna warstwa gontu bitumicznego wykonana jest z osnowy z włókna szklanego nasączonej modyfikowanym bitumem. Gont charakteryzuje się elastycznością i wytrzymałością. Doskonale chroni przed przenikaniem wilgoci i skrajnymi temperaturami. Popularnym rodzajem gontu jest gont bitumiczny. To pokrycie dachowe jest niedrogie i łatwe w montażu.
Zastosowanie gontu bitumicznego
Na ryku dostępne jest wiele rodzajów pokryć dachowych, jednak inwestorzy coraz częściej sięgają po gont bitumiczny. Za jego zastosowaniem przemawia cena, a także liczne zalety. Podczas deszczu czy gradobicia gont bitumiczny wygłusza przestrzenie zlokalizowane bezpośrednio pod pokryciem dachowym. W porównaniu na przykład z blachodachówką można cieszyć się komfortem akustycznym. Dlatego idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie często pada. Ponadto materiał ten nie nagrzewa się zbyt mocno, dzięki czemu w górnych kondygnacjach nie jest zbyt gorąco. Gont bitumiczny w przeciwieństwie do innych pokryć nie wymaga konserwacji i nie rdzewieje. Z powodzeniem sprawdzi się, wiec w budynkach zlokalizowanych w górach, gdzie przez większą część roku wilgotność powietrza jest wysoka.
Czytaj również: Montaż dachu dwuspadowego krok po kroku