Czym jest więźba dachowa
Więźba dachowa to drewniany stelaż dachu, którego rolą jest przeniesienie obciążenia z pokrycia dachowego. Jest to najpopularniejszy typ konstrukcji dachowej montowanej w domach jednorodzinnych i większości domów wielorodzinnych. Wykorzystując tę konstrukcję, możemy ukształtować najbardziej skomplikowany i wymyślny dach. Od kształtu dachu zależy wygląd domu oraz zagospodarowanie poddasza.
Wykorzystywane materiały
Więźba powinna być wykonana z najwyższej jakości wysuszonego drewna sosnowego lub świerkowego. Twarde elementy więźby wykonuje się z drewna dębowego lub akacjowego. Od kąta nachylenia więźby zależy stopień odprowadzenia wody. Cena więźby zależna jest od wymiarów i rodzaju drewna. Więźbę należy odpowiednio przemyśleć, gdyż później przy planowaniu poddasza, niektóre elementy mogą przeszkadzać w zagospodarowaniu. Znacznie prościej i taniej jest wykonać konstrukcję drewnianą na dachach o prostych kształtach niż na tych, które mają łuki, wieżyczki i dymniki.
Przeczytaj także: Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać
Rodzaje więźby dachowej
Wyróżniamy trzy rodzaje więźby dachowej. Więźba krokwiowa jest najmniej skomplikowana i można ją stosować, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekracza 6 m. Gdy ta rozpiętość przekracza 6 m stosuje się więźbę jętkową. I jest jeszcze więźba płatwiowo-kleszczowa, przy której wykorzystuje się dodatkowe podparcie w postaci płatew pośrednich.
Element więźby dachowej
Wieniec zabezpiecza ściany budynku przed rozsunięciem się lub przewróceniem, murłata przenosi obciążenie z więźby dachowej na ściany, a krokiew to pochyła belka, do której przymocowuje się łaty lub płatwie. Oprócz tego są jeszcze wiązary, stolce, zastrzały, wieszaki, krzyżulce, podciągi i nakłady. Ważnym elementem więźby dachowej jest też wiatrownica, czyli czołowa deska okapu dachowego, która określana bywa także „wiatrówką”. Sprowadza się ona do funkcji ochrony zarówno pokrycia dachowego, jak i całej konstrukcji dachowej przed siłą wiatru.