dach dwuspadowy

Montaż dachu dwuspadowego krok po kroku

Dodano 15.06.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Dach jest nie tylko elementem dekoracyjnym budynku – przede wszystkim pełni określone funkcje. Przede wszystkim chroni i osłania go przed żywiołami, wspomaga odprowadzanie wody opadowej oraz w zależności od pory roku, schładza budynek lub utrzymuje ciepło w jego wnętrzu. W zależności od warunków zabudowy oraz preferencji dewelopera lub przyszłych właścicieli, dom można zwieńczyć różnymi rodzajami dachu. Wśród nich bardzo popularny jest dach dwuspadowy.

Charakterystyka dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy zbudowany jest z dwóch prostokątnych połaci, które stykają się w biegnącej równolegle do długości budynku kalenicy. Tym samym ściany szczytowe w górnej części muszą mieć kształt trójkąta. Układ dachu dwuspadowego daje wiele możliwości podczas adaptacji poddasza. Powierzchnia dachu dwuspadowego jest uzależniona od rozpiętości dachu i jego kata nachylenia. Zastosowanie tego rodzaju dachu zwiększa funkcje ochronne. Brak załamań powoduje, że nie zalega na nim śnieg. Również woda deszczowa spływa na dół bez przeszkód. Ze względu na wielość pełnionych funkcji, budowa dachu ważnym etapem powstawania domu. Dlatego należy ten etap prac powierzyć doświadczonym specjalistom, co daje gwarancję wieloletniej i bezproblemowej eksploatacji. Wszelkie poprawki i naprawy dachu mogą być bardzo kosztowne. 

Czytaj także: Dlaczego naprawę dachu warto powierzyć fachowcom

Jak powstaje dach dwuspadowy?

W pierwszej kolejności powstaje projekt dachu, zawierający wszystkie szczegóły, takie jak stopień jego nachylenia, ilość i rozmieszczenie okien dachowych oraz rodzaj pokrycia. Sama budowa rozpoczyna się od ustawienia konstrukcji więźby dachowej, od której zależeć będzie stabilność dachu. Dlatego warto zainwestować w profesjonalnych cieśli. Proces rozpoczyna się od mocowania elementów bazowych, dalej następuje montaż krokwi od kalenicy do ścian nośnych. Aby zapewnić szczelność i nieprzemakalność, konstrukcję więźby należy pokryć folią paroszczelną. Podczas foliowania należy pamiętać o zakładkach, które także będą miały wpływ na szczelność dachu. Dalszym etapem prac jest łacenie, czyli przybijanie do krokwi kontrłat, a następnie – prostopadle do nich – łat dachowych. Kontrłaty mocuje się z przeciwległych stron tak, by połączyły się ze sobą w kalenicy. Zapewni to odpowiednią wentylację między membraną dachową a dachówką. Gdy dach posiada już odpowiedni kształt, należy rozpocząć montowanie okien dachowych, pasa rynnowego i rynien. Bezwzględnie trzeba pamiętać o wykonaniu okapu, który chroni przed  dostaniem się, do dachu, ptaków lub małych gryzoni. Po ukończeniu tego etapu następuje położenie pokrycia dachowego. Dopiero na samym końcu wykonywane jest ocieplenie od strony poddasza.