5 najczęstszych problemów z dachami
Każdy budynek musi posiadać dach. Należy on do jednych z jego najważniejszych elementów konstrukcyjnych. Spełnia także funkcje ochronne i ozdobne. Solidny dach stabilizuje konstrukcję budynku, a także chroni jego wnętrza i ściany przed niekorzystnym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.
Dzięki niemu domownicy mogą cieszyć się ciepłem nawet w największe mrozy, podczas śnieżyc, zawiei i ulewnych deszczy. Latem chroni ich przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzaniem. Aby mógł właściwie spełniać swoje funkcje, musi być prawidłowo wykonany. Niestety często zdarza się, że podczas wznoszenia lub pokrywania go wybranym przez inwestora pokryciem dachowym, dochodzi do błędów w sztuce. Mogą one w krótkiej perspektywie czasu doprowadzić do powstania poważnych problemów z dachem. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu najczęściej występujące problemy z dachami!
Jakie są najczęstsze błędy konstrukcyjne i dekarskie?
1. Drewno nieodpowiedniej jakości
Więźba dachowa musi być wykonana z drewna o odpowiedniej jakości. Drewno przeznaczone na więźbę nie może mieć wypadających sęków, śladów po obecności korników ani zgnilizny. Niezwykle istotna jest kwestia proporcji między drewnem bezsęcznym a tym z sękami – liczba sęków nie może być zbyt duża, gdyż negatywnie wpłynie na wytrzymałość materiału. Na więźbie nie można oszczędzać, ponieważ zastosowanie nieodpowiedniego drewna może mieć katastrofalne skutki (np. zawalenie się dachu).
2. Zbyt mała liczba dachówek wentylacyjnych
Częstym problemem dachów jest niewystarczająca wentylacja, która szybko daje o sobie znać. Na poddaszu rozwija się wtedy pleśń i grzyby, co znacząco wpływa na pogorszenie jakości całej konstrukcji dachowej. Na etapie układania pokrycia dachowego powinniśmy zadbać o odpowiednią liczbę dachówek wentylacyjnych oraz ich optymalne rozmieszczenie.
3. Nieszczelność dachu spowodowana rozerwaniami folii dachowej
Częstą przyczyną nieszczelności dachu, która objawia się między innymi zbierającą się na poddaszu wilgocią, jest nieprawidłowo ułożona folia dachowa. Każde nawet najmniejsze jej przedarcie powinno być od razu zabezpieczone specjalną taśmą. Jeżeli zostanie to przeoczone, folia paroprzepuszczalna nie będzie mogła optymalnie spełniać swojej funkcji.
Czytaj także: Porównanie dachówki ceramicznej i cementowej
4. Nieszczelność pionów
Dach musi być przede wszystkim szczelny. Niestety czasami zdarza się, że w miejscach, gdzie lukarny łączą się z połaciami dachu albo naokoło kominów, można zaobserwować pewne nieszczelności. Zanim odbierzemy od wykonawców dach, powinniśmy zawsze dokładnie sprawdzić obróbkę wokół kominów oraz łączenia lukarnów z połaciami dachu. Miejsca, w których elementy pionowe łączą się z połaciami dachu, powinny być wykonane bardzo starannie. Najlepiej, jeżeli są one dodatkowo chronione obróbką blacharską. Jej wysokość powinien dobrać projektant lub doświadczony dekarz.
5. Niedbałe ułożenie dachówek
Dachówki, które są krzywo i niedbale ułożone to problem natury nie tylko estetycznej, ale także praktycznej. Źle zamocowane dachówki nie będą spełniały swojej funkcji, a więc nie zapewnią dachowi pożądanej szczelności. Przez ten drobny błąd wilgoć będzie wnikać do wnętrz budynku, powodując ich chłodzenie i niszczenie.